fbpx
  • 09 Вересня, 2020

Оксамитка Блажевська. Важливо, щоб діти відчули себе супергероями, які можуть зупинити вірус

Інтерв’ю з кураторкою кластеру «Діти» 27 Львівського міжнародного BookForum’у, письменницею та книжковою блогеркою, Оксамиткою Блажевською 

Як говорити з дітьми про коронавірус і спільно долати стреси та тривожність під час пандемії? Чому дитячі книжки впродовж карантину купували більше, ніж будь-які інші? Як за допомогою читання діти можуть прожити емоції та вирішити складні життєві ситуації? А також про переваги та недоліки онлайн-формату і різноманітні події для дітей та дорослих під час цьогорічного BookForum’у, ми поговорили з кураторкою кластеру «Діти», письменницею та книжковою блогеркою, Оксамиткою Блажевською.

Кластер «Діти» на BookForum-2020: головні теми та події для батьків та дітей

Цього року ми всі опинилися у непередбачуваних обставинах, карантин вплинув на життя усіх, батьків і дітей зокрема. Постійне перебування вдома, уроки через Zoom, стресовий стан від новин, носіння масок і використання антисептиків, спілкування з рідними і друзями в онлайн-просторі — усе це, безумовно, закарбувалося в пам’яті. Як про це говорити з дітьми, як діти це переживають? Як за допомогою читання книжок вгамовувати дитячу допитливість і пояснювати їм, що це за страшні віруси і бактерії? Як, незважаючи на все, веселитися і тримати настрій на висоті, відволікати увагу на щось радісне — ось головний фокус цьогорічної дитячої програми 27 BookForum. Будемо читати вірші і прозу, вчитися малювати свої страхи на папері, виявляти приховані емоції і гратися, як усі діти. На жаль, усе це відбуватиметься онлайн, але така настала реальність і наразі ми маємо з нею миритися.

Українські видавці стверджують, що дитячі книжки купували упродовж карантину більше, ніж будь-які інші. Чому так сталося? Бо дітей потрібно було не лише чимось зайняти, а й дозволити їм проживати емоції. За допомогою книжок занурювати у нові світи і шукати для себе поради та вказівники. Безпосередня розмова з батьками у цьому відігравала величезну роль, адже необхідно проговорювати свої страхи, відчуття, промальовувати їх на папері, щоб якісно прожити. 

Діти у такій несподіваній стресовій ситуації повторюють поведінку батьків, тож останнім треба навчитися долати тривожність і знаходити радість у повсякденні

Звісно, у програмі заходів ми не могли не оминути тему пандемії, адже за кілька місяців після настання карантину з’явилося чимало книжок, за допомогою яких діти можуть дізнатися і зрозуміти, що таке коронавірус і як від нього захиститися. Тому я запросила до обговорення письменницю Галину Буділову, авторку першої в Україні і світі терапевтичної книжки-розмальовки «Робі та Злюка в короні». Галина спостерігала за виданими книжками про коронавірус і розповість нам про них детальніше, а також порадить батькам, як за допомогою книги обговорювати з дітьми тему пандемії, вірусів та бактерій. У розмові «Книжки про коронавірус: Як говорити з дітьми про пандемію» також братиме участь психологиня та психотерапевтка Ольга Іванюк-Долженко, яка дасть поради з подолання тривожності та зверне увагу на те, що діти у такій несподіваній стресовій ситуації повторюють поведінку батьків, тож останнім треба навчитися долати тривожність і знаходити радість у повсякденні. 

Важливо, щоб діти відчули себе супергероями, які можуть зупинити вірус, якщо дотримуватися правил безпеки. Коли дитина відчує свою роль у цій справі, вона точно не боятиметься і радо засвоїть правила безпеки — маски здаватимуться потрібними і вона не скидатиме їх, навіть якщо вони заважають чи набридли. Якщо запропонувати співати якусь гарну пісеньку під час миття рук, то дитина неодмінно полюбить це робити і не уникатиме.

Але тема пандемії — не єдина, якою просякнута дитяча програма. Ми завжди уявляємо, що заходи для дітей — це неодмінно ігри, майстер-класи, різні активності. Так, це має бути, але в умовах онлайн-життя це не так легко реалізувати. Мені було важливо додати програмі глибини і дати простір для розмов між батьками і дітьми на серйозні теми, адже іноді саме кілька слів здатні визначити настрій. 

Однією з непростих і складних тем стала також війна. Письменниця Надійка Гербіш, в якої нещодавно вийшли книжки на цю тематику — «Яблука війни» і «Ми живемо на краю вулкана», розмовлятиме з істориком і релігієзнавцем Ігорем Козловським про те, як відображати війну в художніх творах, як розмовляти про неї з дітьми і які слова при цьому використовувати. Це справді буде глибока до щему розмова, яка допоможе батькам обговорювати тему війни з дітьми, а дітям продемонструє різні травматичні досвіди, які можуть статися у житті. 

Мені було важливо додати програмі глибини і дати простір для розмов між батьками і дітьми на серйозні теми, адже іноді саме кілька слів здатні визначити настрій

Коли я почула фокусну тему цьогорічного BookForum — «Перепис населення: знати, хто ми є», то одразу ж придумала назву одного з заходів кластеру «Діти»: «Няв-читання Перепис котів в українській дитячій літературі», адже населення України становлять не лише люди, а й коти, і, скажу чесно, котів в українській дитячій літературі вистачає. Саме про це будемо говорити аж з трьома письменницями, головними героями книжок яких є ці милі домашні створіння — Галиною Вдовиченко, авторкою популярної серії книжок «36 і 6 котів», Юлією Ілюхою, авторкою книжки «Космокоти. Марсіанські хроніки кота Мняуска» і Олександрою Орловою, авторкою книжок «Подорож до країни Мурвіль» і «Нечуй невмирущий». 

Звісно, без чогось практичного у програмі не обійтися. Один із заходів так і називається «Малюємо книжки: як створювати дивовижні ілюстрації до дитячих книжок». Знаю, що багато дітей з малих років малюють і чимало з них мріють стати ілюстраторами книжок, тож в межах цієї події у нас відбудеться майстер-клас від художниць-ілюстраторок Ірени Панаріної та Маші Фої, які продемонструють різні техніки створення ілюстрацій та порадять дітям, які кроки зробити, щоб стати ілюстратором в Україні. 

Гостем дитячої програми стане також письменник Сашко Дерманський. Мені здається, в українській дитячій літературі він чи не єдиний, хто має найбільше серій книжок для дітей. Будемо розпитувати його про лімерики, чудернацькі вірші, а також про пригодницько-гумористичну прозу. Як він пише, де бере ідеї для творів, що його надихає, влаштуємо своєрідний перепис героїв в його творчості, впевнена, що це буде цікаво. 

Завдяки онлайн-формату заходи BookForum зможуть побачити значно більше людей, і їм не доведеться обирати якусь одну подію серед кількох і бігати вуличками Львова у пошуку локації. Цього року можна відвідати усі заходи, які цікавлять, перебуваючи вдома, випиваючи чай, а книжки замовити через інтернет

Для підлітків ми проведемо оригінальний захід, який називатиметься «Книгобатл: підлітки у книжках Валентини Захабури і Ольги Войтенко», де самі глядачі вирішать, хто ж переміг у цьому книгобатлі. Знаю, що підлітки дуже люблять різноманітні протистояння, от ми і вигадали спосіб, як їх зацікавити читанням і зокрема підлітковими книжками. 

Однією з провідних тем цьогорічної дитячої програми стане книготерапія. Як за допомогою книжок дітям прожити емоції та вирішити життєві ситуації? Про це поговоримо з дитячим письменником Іваном Андрусяком, він добре розуміється на цьому, та психологинею і психотерапевткою Наталею Мракою, яка досконало обізнана у сфері книготерапії. Говорити будемо про те, як зацікавлювати дітей читанням і яким чином книжки стають терапією, відволікають від негативних думок і допомагають проживати емоції. Навесні, коли нас не пускали навіть до парків, мені здається, читання було чи не єдиним виходом зі стресової ситуації. Так, це можна трактувати як втечу від реальності, але водночас і занурення в нові світи і проживання власних емоцій через книжки. 

Як дитяча програма може обійтися без «БараБуки»? Чесно, я цього не уявляю. «БараБука» — це простір української дитячої книжки, який вже кілька років зацікавлює сучасною літературою, промотує її та знає, як писати так, щоб діти читали із величезним захватом. Дівчата з «БараБуки», Таня Стус, Ольга Купріян, Галина Ткачук, Настя Музиченко, Марія Артеменко, Анна Третяк — створили рейтинг найкращих дитячих книжок, і фіолетова собачка-барабучка тепер вважається своєрідним знаком якості у дитячій літературі. БараБука проведе досить цікавий захід «Кухня дитліту: апетитна розпаковка». Їжа і дитяча книжка? А чому б і ні? Адже діти вибагливі, як до їжі, так і до дитячих книжок: готувати для них треба так само ретельно, як і писати книжки. Йтиметься тут також і про їжу в дитячий літературі. 

Діти & онлайн-формат: недоліки та переваги в межах BookForum і не лише

Я розумію, що онлайн-формат за ці кілька місяців уже всім встиг набриднути, але він дає нам і чимало нових можливостей, позбавляючи при цьому живих обіймів та інших тактильних відчуттів. Коли розпочався карантин, я довго не могла звикнути до онлайн-світу, довго не розуміла, що таке Zoom і як ним користуватися, відмовлялася від участі в онлайн-зустрічах, бо сподівалася, що ця ситуація незабаром завершиться і все буде, як раніше. Але не сталося так, як гадалося. Тож мені довелося відкрити для себе чарівний світ онлайну і зрозуміти, що зараз він потрібен і без нього ніяк. 

На онлайн-зустрічах важливо передавати свій добрий настрій глядачам — вони зчитують це і теж заряджаються

До того ж завдяки онлайн-формату заходи BookForum зможуть побачити значно більше людей, і їм не доведеться обирати якусь одну подію серед кількох і бігати вуличками Львова у пошуку локації. Цього року можна відвідати усі заходи, які цікавлять, перебуваючи вдома, випиваючи улюблений чай, а книжки замовити через інтернет.  Виникла якась така нова реальність, і ми в ній живемо. Нам багато чого не вистачає, зокрема, львівської атмосфери, але ми маємо турбуватися одне про одного хоча б так, перебуваючи на відстані, мріючи про той день, коли зможемо зустрітися, обійнятися і не боятися будь-яких вірусів. 

Звісно, гратися з дітьми онлайн аж так неможливо, адже найкращі ігри — це, звісно, з фізичною присутністю. Основний фокус дитячої програми цього року — це розмова між дітьми і батьками, проживання емоцій і розуміння, що ж відбувається навколо і всередині нас. Разом з учасниками ми вигадали, як зацікавити дітей і буде чимало цікавих, пізнавальних та розважальних подій. Власне, на онлайн-зустрічах важливо передавати свій добрий настрій глядачам — вони зчитують це і теж заряджаються. 

Так, виникла якась така нова реальність, і ми в ній живемо. Так, нам багато чого не вистачає, зокрема, львівської атмосфери, але ми маємо турбуватися одне про одного хоча б так, перебуваючи на відстані, мріючи про той день, коли зможемо зустрітися, обійнятися і не боятися будь-яких вірусів

Нещодавно я брала участь у прямому ефірі в Instagram на сторінці Національної бібліотеки України для дітей. Під час карантину бібліотека вигадала оригінальний спосіб взаємодії з підлітками 9-14 років — проводити ефіри «Фан-клуб читача», запрошувати на них українських письменників, влаштовувати вікторини, де читачі набирають бали та отримують у подарунок книжки. За якийсь час я побачила, як завдяки цьому аудиторія бібліотеки значно розширилася географічно, а діти справді очікують зустрічей, готуються до них, ставлять нестандартні запитання. Цього б, можливо, не було, якби не карантин і тотальний перехід до онлайн-формату. Так само інші бібліотеки запровадили схожий формат зустрічей на своїх сторінках — це були як монологи із запитаннями від глядачів, так і інтерв’ю з модератором, читання уривків, якісь інтерактивні ігри у прямому ефірі, і аудиторія на це справді добре реагувала. 

Звісно, життя в онлайн-просторі значно більше виснажує, але водночас відкриває великі можливості і збільшує аудиторію на противагу офлайн-заходам. Гадаю, у майбутньому, коли ситуація покращиться, неодмінно потрібно поєднувати офлайн і онлайн, адже це чудова можливість людям з інших населених пунктів та навіть країн долучитися до чиїхось проєктів. До того ж важливо комунікувати з дітьми у соцмережах і залучати їх до конкурсів та різноманітних інтерактивів.

Книги для дітей та дорослих від кураторки кластеру «Діти» Оксамитки Блажевської:

«Яблука війни» і «Ми живемо на краю вулкана» Надійки Гербіш — книги про те, як говорити з дітьми про війну і травматичний досвід.

«Робі та злюка в короні» Галини Буділової — перша в Україні та світі терапевтична книжка-розмальовка про коронавірус, яку вже переклали на шість мов, англійська версія доступна для скачування для мешканців усієї планети, щоб усі мали змогу пояснити своїм дітям базові речі про цю інфекцію.

Трилогія «36 і 6 котів» Галини Вдовиченко, «Нечуй невмирущий» Олександри Орлової і «Космокоти. Марсіанські хроніки Мурка Мняуска» — захоплюючі книжки про котів.

«Лімерики», «Чудернацькі вірші», «Нічийний хруль», «Вікусині історії», «Обиральний день» — нові прозові та поетичні книжки Сашка Дерманського.

Трилогія Валентини Захабури«Ой Лише, або З чим їдять вундеркіндів», «Ой Лише, або Як потрапити в халепу» і «Ой Лише, або Як приборкати батьків» — веселі пригодницькі книжки для підлітків

Серія книжок Ольги Войтенко «У світлі світляків» — фентезі про те, що б сталося у світі, якби раптом зникло світло і вимкнули інтернет

«Морськосвинський детектив» Івана Андрусяка — детективна історія про морського свина Жерара, який за свої розслідування бере чималенький гонорар, і про його три незвичайні справи

27 Львівський міжнародний BookForum відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

×