fbpx

Відкрити книгу

Євген Бистрицький

філософ за покликанням, доктор наук за необхідністю, відкривач суспільства, власної долі і червоного сухого

Книжковий форум, як і кожен такий ярмарок, — це оприлюднення книги, її публічність, її відкриття. Адже й сама книга — це теж відкриття. Книга —великий інструмент відкритості, відкриття, прозорості й прозорливості. Підійдіть до прилавка, відкрийте будь-яку книжку — і відбудеться всім відома, хоч і непомітна магія: через прозорість сторінок вас буде винесено і втілено в особливий, інший, але наперед знайомий світ. І ось ви вже там.

Там, у світі іншого життя, що захоплює й охоплює вас, — його ще називають художнім, — відкритому для споглядання, та й, будьмо відвертими, для підглядання, у світі переплетення характерів, тіл та інтриг, вдач, молодості і старості, щастя і нещастя, добра і зла, краси і ницості. Або вже за іншою яткою опиняєтесь у великому часі й просторі — у картинному світі історії, революцій, битв, народних рухів, опиняєтесь у музеї воскових героїв історичної драми — серед пожовклих аркушів їхніх декретів, газет, любовних послань. А ось, до речі, фотоальбоми із зображеннями міст, країн, репродукціями визначних малярів. Вони знову повертають нас із тривимірності історичного світу до вихідного стану зовнішнього спостерігача перед прилавком. Нас відкидає назад у нашу реальність: адже не кожен здатний увійти у фотографії чи вжитися в найчудовішу репродукцію картини. А якщо на іншій ятці раптом зацікавилися юриспруденцією чи менеджментом, то ви — уже майже дійова особа, вас ніби уповноважено для цього, звичного боку реальності. Ви вже зовсім вийшли зі світу книги і міркуєте, як застосувати й використати приписи зі сторінок у реальному світі, професійному та міжособистісному. А ще є книжки, які остаточно повертають нас у зовнішню реальність — філософи ще називають її об’єктивною, — ці книжки містять знання з природничих наук, вони геть нічого не повідомляють і не радять нам щодо сенсу життя. У кращому разі — розповідають важливі речі про фізіологію нашого існування, якою ми аж ніяк не є. Так ми знову опинились у своїй звичній позиції: ми отут, посеред Форуму, перед ятками видавництв, і все як завжди. Ми вийшли з книги в усіх сенсах. Але ж ми пережили квест відкриття інших світів і людей.

Отак книжки самі збігаються й виструнчуються на ятках перед нами, щойно запитаєш у них про їхню екзистенційну, буттєву, властивість — відкривати для нас інший світ і залучати в нього. Книжки відкривають нам і привносять нас, трансцендують до спільноти, яку ми здатні вигадати та уявити і в якій постійно, насправді, живемо. Переглядайте сторінки, нехай вас виносить у цю велику трансцендентальну спільноту всіх — тих, хто читає і не читає книжки й суголосно розуміють світ, який вони відкривають.

Слухайте, я лише повторю вам уже відому істину: вибір книжки для читання або вивчення — це екзистенційний вибір, який визначає перебіг вашого життя, вашу долю і вдачу. Не ми вибираємо книжки — вони, лукаві, обирають нас. Утім, навіщо при цьому бути обережними — відкривайте більше книжок на ятках, відкривайте життя, вершіть власну долю!

×