fbpx

У хорошому сенсі слова

Володимир Єрмоленко – 
філософ, письменник, батько трьох доньок

Уперше я побував у Львові саме завдяки Форуму видавців. То був початок двохтисячних, я мав років зо двадцять, а книжковий фестиваль існував у моїй уяві як дивовижне явище. Під час всеукраїнського культурного занепаду й деградації у Львові створювали літературні майданчики для спілкування з авторами. Тобто створювали можливості. Саме Форум показав модель та її результати: якщо хочете, щоб культура розвивалася, має бути майданчик для її розвитку. Всі ж перебували в ілюзії, що є якісь там письменники, які сидять удома й пишуть свої шедеври, а потім їх у якийсь очевидний спосіб знаходять і видають, і так триває літературний процес. А насправді була необхідна інтеракція, спілкування, нагода зустрітися.

Уже потім з’явився «Книжковий арсенал» у Києві. Дві події, зовсім не схожі одна на одну. Арсенал — це великий простір, який на час фестивалю стає містом, натомість Форум — це місто, яке стає простором. Величезна перевага Львівського форуму — саме в розкиданості його заходів. Переходячи від одного до іншого, можна пізнати місто. Зрештою, сам Львів перетворюється на великий форум авторів і читачів.

Якщо говорити грецькою мовою, то філософія Форуму видавців дуже проста: це агора. Ринок у хорошому сенсі слова, куди приходять не лише торгувати, а й пізнати одне одного. Тут має значення людське мережування. І воднораз — поєднання серйозних ідей із пробними. А найцікавіше, що в українському світі, де так люблять нарікання та страждання, на фестиваль прибувають заради гедонізму, передовсім інтелектуального.

Пригадую форумні імпрези, коли я був ще молодим і сором’язливим студентом, у товаристві зіркових гостей: українських видавців, журналістів і письменників. Саме там уперше почув Подерв’янського, пізнався з яскравою особистістю вже покійного Сашка Кривенка. Я приїхав до Львова з Києва, вихований геть не за традиціями української культури й літератури — а ті раптом виявилися дуже класними, модними і драйвовими. Завдяки Форуму ці ідеї стали в мені цілковито системними. Тож можу сказати, що Львівський форум видавців сформував мою особистість.

 

Читати ще!

×