fbpx

Футурофорумологія

Любко Дереш

літератор і лектор, галицький бедуїн

Форум видавців було створено для того, щоб допомогти українському книговиданню стати на ноги. Значною мірою виконавши це завдання, Форум опинився перед іще більшим викликом — падінням цікавості до читання як такого. З року в рік Форум проводить стратегічні сесії, намагаючись зрозуміти, як діяти, щоб і цьому протистояти. Форуму притаманна певна аура — скажімо так, розчинена в повітрі філософія, — що надихнула мене окреслити три можливі напрямки його подальшого розвитку.

  1. Плідне читання = читання + мислення

Книжки — це «консерви» мислення, без них мислення бідніє. Не маючи належної поживи, воно змушене раз у раз проходити шлях від печерної людини до Римської імперії, часто навіть не здогадуючись, що в припалих пилом фоліантах є схеми Ренесансу, модерну, інформаційної епохи. Однак у читанні важлива не лише кількість, широта кругозору, але і якість самого вчитування — наша здатність іти вглиб. Нехудожню книжку можна переказати кількома реченнями, а художню літературу — лише пережити як досвід. Цей досвід не звести до формального змісту написаного. Він у тому, як література повертає читачеві його людську природу. А щоб механізм відтворення людяності працював, наше читання мусить мати певний рівень якості.

На Заході таке читання називають engaged reading, у нас — вдумливим або плідним. На жаль, культура плідного читання в Україні майже не розвивається. Міністерство освіти цілком влаштовує, що діти завчають готові відповіді, замість самостійно проникати в текст на поважну глибину. Плідне читання — це читання, результатом якого стає переміна самого читача.

Форум із його інтелектуалізмом здатен культивувати моду не лише на читання, а й на мислення: вчитування в книжки, повернення до великих текстів (і фікшн, і нон-фікшн), глибинний аналіз, фестивалі «повільного читання» тощо.

  1. Едьютейнмент — рай для нердів

Форум тяжіє до едьютейнменту — освіти без примусу, освіти з відтінком задоволення й захопленості, де розмиваються межі між книжковими ятками, освітніми зонами, фудкортами і територією розваг. Саме це змішання — такий собі прообраз раю для нердів і окулярників, — помножене на нічні форумні літургії та діонісії, якими славляться львівські книжкові ярмарки, створює неповторний флер фестивальної атмосфери, в яку хочеться зануритися з головою і в ній лишитися.

  1. Безперервна освіта як стиль життя

Третій можливий напрямок розвитку Форуму — це пропаганда певного стилю життя, якому властиві інтелектуалізм, творча розкутість, доброзичливість і безперервна освіта впродовж усього життя. Насправді Форум видавців уже дотримується такого підходу: є Дитячий форум, є підліткова «Книгоманія», є програма «Третій вік», є, зрештою, Міжнародний літературний фестиваль. Залишається накреслити дорожню карту, щоб зрозуміти, куди ж Форум хоче привести тих людей, які незмінно ввіряють йому свої уми, серця й уяву: позначити кордони, розбити шлях на етапи — і вперед, до популяризації читання, до едьютейнменту, до нового стилю життя, де книжка, єднання розумів, атмосфера свята становлять одне неподільне ціле.

×